Žmogaus fenotipo ontologijos lietuvių kalba sukūrimas

 Picture1.jpg

Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis“

Projekto aprašymas

Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra įgyvendina projektą „Žmogaus fenotipo ontologijos lietuvių kalba sukūrimas“,  projekto kodas Nr. 02-108-P-0001.  

Projekto tikslas - remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis bei standartais (https://hpo.jax.org/app/) - sukurti lietuvių kalbos išteklių – žmogaus fenotipo ontologiją lietuvių kalba, kurioje būtų susisteminti žmogaus fenotipų pokyčių įvairovę apibūdinantys terminai ir sąvokos.

Įgyvendinus Projektą bus pasiektas rezultatas – sukurta žmogaus fenotipo ontologija lietuvių kalba, kurioje bus susisteminti žmogaus fenotipų pokyčių įvairovę apibūdinantys terminai ir sąvokos. Tai bus unikalus išteklius, kurio analogo lietuvių kalba nėra. Sukurtas kalbos išteklius bus pateiktas atviros prieigos duomenų saugykloje, kad juo nemokamai pasinaudoti galėtų visi norintys be jokių apribojimų.

Vykstant sparčiai technologijų raidai, didėjant geresnės gyvenimo kokybės lūkesčiams ir kintant visuomenės gyvenimo būdui, reikalinga veiksmingesnė ir geresnė sveikatos priežiūra. Vis senstanti visuomenė ir augantis pragyvenimo lygis lemia nuolat augantį sveikatos priežiūros paslaugų, pagrįstų naujausiais mokslo ir biomedicinos technologijų pasiekimais, poreikį. Siekiant spartesnės pažangos sveikatos apsaugos srityje, ligų diagnozavimui pradėtos naudoti Dirbtinio intelekto (DI) technologijos. DI technologijų taikymo medicinoje ir sveikatos priežiūroje rezultatai leidžia teigti, kad DI technologijos netolimoje ateityje padarys esminių pokyčių pacientų ir gyventojų sveikatos priežiūros srityje. Pavyzdžiui, DI grįsti giliojo mokymosi algoritmai gali ištirti tūkstančius medicininių vaizdų tam, kad nustatytų ligos pobūdį. Tai suteikia didžiulį potencialą, siekiant pagerinti diagnozės tikslumą ir greitumą. Naujų technologijų ekspansija sveikatos priežiūros srityje galėtų prisidėti prie greitesnės ir tikslesnės pacientų diagnozės, tai atliekant su ženkliai mažesniais kaštais. Taip ne tik sutrumpinamas diagnozavimo laikas, bet taip pat pagerinama ligonių gyvenimo kokybė. DI technologijos turi didžiulį potencialą pakeisti ligos diagnozavimą ir gydymo proceso valdymą, atlikdamos pacientų duomenų sisteminę analizę ir klasifikaciją, kuri apima didžiulį duomenų kiekį.
Šių technologijų stiprybė yra ta, kad tai yra potenciali galimybė pritaikyti didelių duomenų rinkimą ir jų modelių atpažinimą, kurie galėtų būti panaudoti diagnozuojant įvairias ligas (pvz. genetikoje, radiologijoje). Pagrindinės medicinos sritys, kuriose jau sėkmingai naudojami DI technologijomis grįsti įrankiai, yra: onkologija, neurologija, kardiologija ir genetika, o DI technologijų taikymas šiose srityse padeda efektyviau aptikti, diagnozuoti ir gydyti ligas. 
Natūralios kalbos labai skiriasi viena nuo kitos (sintetinės, analitinės, morfologiškai turtingos ir pan.), iki šiol nėra sukurtų tipinių kalbos technologijų algoritmų ir sprendimų, kuriuos būtų galima taikyti arba adaptuoti visoms kalboms. Lietuvių kalbai skirti tipiniai kalbos technologijų sprendimai jų išvystymo lygiu ženkliai atsilieka nuo anglų kalbai sukurtų sprendimų dėl mažos Lietuvos rinkos, mažo vartotojų skaičiaus, labai sudėtingos, sintetinės, labai refleksinės lietuvių kalbos specifikos, kurios analizei visiškai netinkami sprendimai anglų (analitinei) kalbai. 

Planuojamas projekto rezultatas tenkins dirbtinio intelekto technologijų sprendimų poreikius, kuriant genetikos sričiai skirtus sprendimus, pagerins tarpdisciplininį susikalbėjimą, praplės tarptautinio bendravimo genetikos srityje galimybes vienodai vertinant nustatytus žmogaus fenotipo pokyčius bei identifikuojant galimas jų priežastis, vertinant prognozę, pagerins žmogaus fenotipų ontologijos integravimą į kasdieninę medicininę praktiką, gerinant sveikatos priežiūros sistemos teikiamų paslaugų kokybę, išvengiant sisteminių klaidų.

Siekiant kokybiško produkto (rezultato), Ontologija bus sukurta lietuvių kalba, parengta vadovaujantis numatytais reikalavimais. Ontologiją sudarys ne mažiau kaip 13 000 sąvokų rinkinių, kurių imtyje bus aiškiai ir tiksliai susisteminta ne mažiau kaip 10 000 fenotipo pokyčių, svarbių medicininiu požiūriu diferencinei diagnostikai, transliaciniams tyrimams, predikcinių, prognostinių ar pan. bioinformacinių įrankių ir modelių, kurie vertina fenotipą, kūrimui.

Projektu prisidedama prie 2021–2030 metų Lietuvos Respublikos Ekonomikos ir inovacijų ministerijos valstybės skaitmeninimo plėtros programos pažangos priemonės Nr. 05-002-01-07-08 „Kurti technologinius sprendimus ir įrankius, leidžiančius saugiai ir patogiai naudotis paslaugomis“ veiklos „Kalbinių išteklių dirbtinio intelekto technologijų sprendimų poreikiams plėtra“ įgyvendinimo.

Bendra projekto vertė895 392,51 Eur
Projekto veiklų įgyvendinimo pradžia

2024 m. rugsėjo 26 d.

Projekto veiklų įgyvendinimo pabaiga          2026 m. balandžio 30 d.
Kontaktinis asmuoVioleta Beržinskienė

Atnaujinimo data: 2024-09-30