2024-10-07

Dirbtinio intelekto technologijų grįstas lietuvių kalbos išteklis prisidės prie greitesnės ir tikslesnės pacientų diagnozės

Siekiant spartesnės pažangos sveikatos apsaugos srityje, ligų diagnozavimui pradėtos naudoti Dirbtinio intelekto (DI) technologijos. DI technologijų taikymo medicinoje ir sveikatos priežiūroje rezultatai leidžia teigti, kad DI technologijos netolimoje ateityje padarys esminių pokyčių pacientų ir gyventojų sveikatos priežiūros srityje. Pavyzdžiui, DI grįsti giliojo mokymosi algoritmai gali ištirti tūkstančius medicininių vaizdų tam, kad nustatytų ligos pobūdį. Tai suteikia didžiulį potencialą, siekiant pagerinti diagnozės tikslumą ir greitumą.

Šių technologijų stiprybė yra ta, kad tai yra potenciali galimybė pritaikyti didelių duomenų rinkimą ir jų modelių atpažinimą, kurie galėtų būti panaudoti diagnozuojant įvairias ligas (pvz. genetikoje, radiologijoje).Norint tenkinti dirbtinio intelekto technologijų sprendimų poreikius, kuriant genetikos sričiai skirtus sprendimus Valstybės skaitmeninių sprendimų įgyvendins projektą „Žmogaus fenotipo ontologijos lietuvių kalba sukūrimas“.

Planuojamas projekto rezultatas tenkins dirbtinio intelekto technologijų sprendimų poreikius, kuriant genetikos sričiai skirtus sprendimus, pagerins tarpdisciplininį susikalbėjimą, praplės tarptautinio bendravimo genetikos srityje galimybes vienodai vertinant nustatytus žmogaus fenotipo pokyčius bei identifikuojant galimas jų priežastis, vertinant prognozę, pagerins žmogaus fenotipų ontologijos integravimą į kasdieninę medicininę praktiką, gerinant sveikatos priežiūros sistemos teikiamų paslaugų kokybę, išvengiant sisteminių klaidų.

Siekiant kokybiško produkto (rezultato), Ontologija bus sukurta lietuvių kalba, parengta vadovaujantis numatytais reikalavimais. Ontologiją sudarys ne mažiau kaip 13 000 sąvokų rinkinių, kurių imtyje bus aiškiai ir tiksliai susisteminta ne mažiau kaip 10 000 fenotipo pokyčių, svarbių medicininiu požiūriu diferencinei diagnostikai, transliaciniams tyrimams, predikcinių, prognostinių ar pan. bioinformacinių įrankių ir modelių, kurie vertina fenotipą, kūrimui.

Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis“.

Daugiau apie projektą: Žmogaus fenotipo ontologijos lietuvių kalba sukūrimas - Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūra (lrv.lt)