2023-08-01

Sėkmę pasikinkęs „Skaitmeninis knygnešys“ vėl kviečia naujų lietuviškų skaitmeninių projektų kūrėjus

Neseniai pasibaigė skaitmeninių projektų konkurso „World Summit Awards“ (WSA) metinis ciklas, kurio Lietuvos nacionalinis atrankos etapas yra „Skaitmeninis knygnešys“ (skaitmeninisknygnesys.lt). Mūsų šaliai dalyvavimas pastarajame pasauliniame konkurse buvo kaip niekad sėkmingas. Tad „Skaitmeninio knygnešio“ organizatoriai, siekdami dar geresnių rezultatų, kviečia ir šiemet siūlyti savo ambicingiausius, visuomenei naudingiausius skaitmeninius projektus ir sprendimus, kuriuos galės išvysti visas pasaulis.

„Startuojame su didelėmis viltimis. Praėjusių metų WSA konkurse iš 40 laimėjusių komandų net trys buvo iš Lietuvos. Toks rezultatas rodo, jog savo šalyje turime išties pažangių, unikalių ir konkrečias problemas sprendžiančių skaitmeninių sprendimų, įdomių pasauliui. Kaip ir kasmet, kviečiame Lietuvos novatorius parodyti, ką jie sukūrė per dvejus pastaruosius metus ir skleisti žinią apie savo atliktus darbus visam pasauliui“, – sako Ieva Žilionienė, „Skaitmeninio knygnešio“ komisijos pirmininkė, WSA Lietuvos nacionalinė ekspertė ir pasaulinės Didžiosios žiuri narė.

Naujų skaitmeninių projektų registravimas, Lietuvoje prasidedantis rugpjūčio 1 d., truks kiek daugiau nei 6 savaites ir baigsis rugsėjo 17 dieną. Skaitmeninių inovacijų – nuo svetainių iki mobiliųjų aplikacijų, nuo platformų iki skaitmeninių įrankių – Lietuvos kūrėjai kviečiami registruotis konkursui atnaujintoje svetainėje skaitmeninisknygnesys.lt.

Rugsėjo 28 d. vyks finalinis „Skaitmeninio knygnešio“ renginys, kurio metu paaiškės, kurie projektai tęs savo dalyvavimą WSA konkurse ir pretenduos į aukščiausius įvertinimus bei galimybę prisistatyti pasaulinei konkurso komisijai ir bendraminčiams Patagonijoje, Čilėje.

„WSA platforma ypatinga tuo, kad ji aprėpia praktiškai visą pasaulį. Kiekvienoje šalyje ieškome vertingiausių, prasmingiausių skaitmeninių inovacijų, kurių vertė matuojama ne komerciniais rodikliais, o sukuriama nauda visuomenei. Kiekvienas šių projektų vertingai prisideda sprendžiant šiandienos iššūkius, nuo klimato kaitos iki visuomenės poliarizacijos, nuo žemų įgūdžių iki sveikatos paslaugų trūkumo, ir daugybę kitų“, – konkurso tikslą apibūdina I. Žilionienė.

Šią vasarą Meksikoje pasibaigusiame 2022 metų WSA apdovanojimų cikle triumfavo lietuviškas projektas „Vedliai“ (angl. „Teachers Lead Tech“), parengiantis pradinių klasių mokytojus supažindinti su IT raštingumo pagrindais savo moksleivius, kuris buvo pripažintas geriausia švietimo srities skaitmenine inovacija pasaulyje. Į nugalėtojų sąrašą taip pat pateko palydovinė „Miškų stebėjimo sistema: Rūpi kiekvienas medis“ (angl. „Every Tree Matters: Forest Monitoring System“, UAB „Coetus“), stebinti ne tik miškus, bet ir pasėlius, urbanistines erdves ir stichijų poveikį gamtai. Taip pat – „Citify: Tavo miestas rytoj“ (angl. „Citify: Your City Tomorrow“) projektas, kurio tikslas – supažindinti miestiečius, verslus ir valdžios įstaigas su šiuo metu vykdomais ir planuojamais statybų projektais.

„Didžiausia WSA vertė – unikalus, visą pasaulį apimantis WSA ekspertų, mentorių ir alumnų tinklas, suteikiantis galimybę užmegzti naujus vertingus kontaktus, mokytis vieniems iš kitų, dalintis geriausiomis patirtimis. Taip pat – net mažiausioje valstybėje sukurtą idėją, jeigu ji yra išties prasminga ir gerai realizuota, paskleisti po visą pasaulį“, – dalyvavimo konkurse naudas vardija ekspertė. 

Nacionalinio atrankos konkurso laimėtojai ne tik gaus kelialapį į tolimesnius, tarptautinius konkurso etapus, bet ir bus apdovanoti vertingais prizais. Taip pat, besiruošiant tarptautiniam prisistatymui, su jais patirtimi dalinsis aukščiausio lygio ekspertai.

Konkursą „Skaitmeninis knygnešys“ organizuoja Informacinės visuomenės plėtros komitetas kartu su konkurso draugais ir bendraminčiais.