Teisinis reguliavimas Europos Sąjungoje
- 2003 m. lapkričio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos 2003/98/EB direktyva „Dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo“. Ši direktyva nustato būtiniausias taisykles, reglamentuojančias informacijos, kuria disponuoja viešojo sektoriaus institucijos, pakartotinį naudojimą ir tą naudojimą lengvinančias praktines priemones.
- 2007 m. kovo 14 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2007/2/EB, sukurianti Europos bendrijos erdvinės informacijos infrastruktūrą (INSPIRE). Šios direktyvos tikslas – nustatyti bendrąsias taisykles, skirtas Europos bendrijos erdvinės informacijos infrastruktūros (toliau – INSPIRE) sukūrimui, Bendrijos aplinkos politikos ir kitos įtakos aplinkai galinčios turėti politikos ar veiklos tikslais. INSPIRE grindžiama ES valstybių narių sukurtomis ir valdomomis erdvinės informacijos infrastruktūromis.
- 2009 m. gegužės 7 d. Europos Komisijos komunikatas COM (2009) 212 „Viešojo sektoriaus informacijos pakartotinis naudojimas – Direktyvos 2003/98/EB peržiūra“. Šio komunikato tikslas – peržiūrėti 2003/98/EB direktyvos taikymą ir pabrėžti, kad skaitmeniniame amžiuje viešojo sektoriaus informaciją galima naudoti pakartotinai.
- 2010 m. rugpjūčio 26 d. Europos Komisijos komunikatas COM (2010) 245 „Europos skaitmeninė darbotvarkė“. Bendras skaitmeninės darbotvarkės tikslas – užtikrinti, kad skaitmeninė bendroji rinka, grindžiama sparčiuoju ir itin sparčiu internetu ir sąveikiomis taikomosiomis programomis, suteiktų tvarios ekonominės ir socialinės naudos. Europos skaitmeninė darbotvarkė – tai viena iš septynių pagrindinių 2020 m. Europos strategijos iniciatyvų; joje apibrėžiama svarbiausia skatinamoji informacinių ir ryšių technologijų (IRT) funkcija siekiant užtikrinti, kad Europa įgyvendintų tai, ką numatyta pasiekti iki 2020 m. Šios darbotvarkės tikslas – parengti veiksmų planą, kad būtų kuo geriau išnaudotos IRT teikiamos socialinės ir ekonominės galimybės, visų pirma internetas, kaip labai svarbi ekonominės ir socialinės veiklos priemonė, kuria naudojantis galima tvarkyti reikalus, dirbti, pramogauti, bendrauti ir laisvai reikštis.
- 2010 m. gruodžio 15 d. Europos Komisijos komunikatas COM (2010) 743 „2011–2015 m. Europos e. valdžios veiksmų planas IRT naudojimas siekiant pažangios, darnios ir novatoriškos valdžios“. Šiuo veiksmų planu siekiama, kad nacionalinės ir europinės politikos priemonės kuo geriau papildytų vienos kitas. Juo skatinama nuo dabartinių e. valdžios paslaugų pereiti prie vietos, regioniniu, nacionaliniu ir Europos lygmeniu atvirai, lanksčiai, bendradarbiaujant ir sklandžiai teikiamų naujos kartos e. valdžios paslaugų, kuriomis naudodamiesi piliečiai ir įmonės įgis daugiau galių.
- 2013 m. birželio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 2013/37/ES, kuria iš dalies keičiama Direktyva 2003/98/EB dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo. Ši direktyva yra tikslinamos taisyklės dėl viešojo sektoriaus informacijos pakartotinio naudojimo.
- 2014 m. liepos 2 d. Europos Komisijos komunikatas COM/2014/0442 „Kuriame klestinčią duomenimis grindžiamą ekonomiką“. Šis komunikatas yra politikos dokumentas, kuriame išdėstytos mintys apie tai, kaip ES šalys gali naudoti duomenis, kad padėtų savo ekonomikai. Galima augančios duomenimis grindžiamos ekonomikos nauda - didesnė piliečių gerovė, naujos verslo galimybės ir daugiau naujoviškų viešųjų paslaugų.
- 2014 m. liepos 24 d. Europos Komisijos pranešimas 2014/C 240/01 „Rekomenduojamų standartinių licencijų, duomenų rinkinių ir mokesčio už pakartotinį dokumentų naudojimą apskaičiavimo gairės“. Galimybė pakartotinai naudoti viešojo sektoriaus informaciją duoda didelę socialinę ir ekonominę naudą. Viešojo sektoriaus teikiamus duomenis galima naudoti kaip žaliavą novatoriškoms pridėtinės vertės paslaugoms ir produktams, dėl kurių kuriamos naujos darbo vietos ir skatindamos investicijos į duomenis savo veiklai naudojančius sektorius ir taip stiprinama ekonomika. Šie duomenys taip pat prisideda prie valdžios institucijų atskaitomybės ir veiklos skaidrumo didinimo. Neseniai šią atviros viešojo sektoriaus informacijos naudą Atvirųjų duomenų chartijoje pripažino Didžiojo aštuoneto šalių vadovai. Šiame Komisijos pranešime išdėstytos neįpareigojančios geriausios praktikos trijose viešojo sektoriaus informacijos pakartotiniam naudojimui Europoje ypač svarbiose teminėse srityse gairės.
- 2018 m. balandžio 25 d. Europos Komisijos komunikatas COM/2018/232 „Bendros Europos duomenų erdvės kūrimas“. Šis komunikatas yra priemonių, kuriomis siekiama didinti duomenų prieinamumą Europos Sąjungoje, rinkinys.