2024-11-05

Lietuva pereina prie šiuolaikinio informacinių technologijų valdymo ir plėtojimo – viešosios debesijos paslaugos jau pakeliui

Atsižvelgiant į šiuolaikines informacinių technologijų valdymo ir plėtojimo tendencijas bei siekius stiprinti nacionalinį saugumą, jau netrukus valstybės informacinių išteklių plėtrai bus pradėtos naudoti tvarios ir patikimos viešosios debesijos paslaugos. 

Įgyvendinant Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo nuostatas, bus sudarytos sąlygos valstybės informacinių išteklių plėtrai naudoti viešosios debesijos paslaugas, siekiant suteikti institucijoms galimybes viešojoje debesijoje saugoti savo informacinių sistemų bei registrų rezervines kopijas, užtikrinant kritinių valstybės informacinių sistemų ir registrų veiklos atstatymą nepaprastos padėties arba kitų ekstremalių situacijų atveju. Viešosios debesijos inovatyvios  technologijos bus naudojamos kuriant naujas ir modernizuojant esamas Valstybės informacines sistemas ir registrus. Ateityje valstybinio sektoriaus institucijos savo veikloje galės taikyti ir dirbtinį intelektą, duomenų valdymo, blokų grandinių, veiklos valdymo, grupinio darbo sprendimus, kurie dažniausiai teikiami kaip paslauga viešojoje debesijoje. 

„Naujuoju Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymu Valstybės skaitmeninių sprendimų agentūrai (VSSA) suteikiama daugiau įgaliojimų įgyvendinant valstybės informacinių išteklių politiką ir jos priežiūrą. Skatindami efektyvesnį ir spartesnį viešojo sektoriaus skaitmenizavimą, sieksime pokyčių, kurie leistų formuoti tvarią, į nacionalinį saugumą orientuotą, atsparią valstybės hibridinę informacinių technologijų infrastruktūrą”, - teigia VSSA direktorius Tomas Misevičius.  

Atsižvelgiant į atnaujintą Informacinių išteklių įstatymą, naujai atsiradusius poreikius ir reikalavimus valstybės informacinių sistemų kūrimui ir  modernizavimui, o taip pat siekiant išnaudoti viešosios debesijos teikiamų pažangiausių sprendimų potencialą, buvo atlikta papildoma analizė ir priimtas sprendimas  įdiegti valstybės hibridinės debesijos modelį sujungiant esamos konsoliduotos IT infrastruktūros sprendimą (angl. Private Cloud) su viešosios debesijos (angl. Public Cloud) teikiamomis paslaugomis.  

VSSA paskelbė viešosios debesijos paslaugų pirkimo konkursą ir planuoja įsigyti trijų, viena nuo kitos nepriklausančių, viešosios debesijos   platformų paslaugas. Įsigyjamos viešosios debesijos platformos teikiamos paslaugos taps vienomis iš pagrindinių įgyvendinant šalies informacinių išteklių įstatymo ir kitų poįstatyminių teisės aktų nuostatas, vystant esamas ir kuriant naujas Valstybės informacinių technologijų sistemas.  

Iš viso trijų viešosios debesijos platformų resursams ir Tiekėjų teikiamoms paslaugoms 36 mėn. laikotarpiui nuo Sutarties įsigaliojimo datos numatyta bendra 9 000 000  mln. Eur su PVM suma. 

Valstybės hibridinės debesijos modelis, architektūra, įgyvendinimo planas bei planuojamos paslaugos 2024 m. rugsėjo 10 d. buvo pristatytos valstybės institucijoms, kurios jau konsolidavo arba dar tik planuoja konsoliduoti savo IT infrastruktūrą į valstybės debesijos platformą. Valstybės hibridinės debesijos paslaugų vystymas bus derinamas atsižvelgiant į įstaigų IT migravimo į valstybės debesijos platformą poreikius.  

Operatyvesniam ir sklandesniam hibridinės debesijos modelio įdiegimui ir aukščiau išvardintų prioritetinių užduočių įgyvendinimui  valstybės institucijų atstovams 2024 m. spalio-lapkričio mėnesį suorganizuoti  viešosios debesijos paslaugų gamintojų platformų mokymai.  

 

Mokymų dalyviai gali susipažinti bei praktiškai išbandyti viešosios debesijos paslaugų gamintojų platformas. Siekiant konsoliduotų institucijų atstovams suteikti viešosios debesijos paslaugų gamintojų „smėliadėžes“ (angl.Sandbox) praktiniams bandymams ir laboratoriniams darbams, VSSA paskelbė praktinės bandomosios viešosios debesijos platformos aplinkos pirkimą. Praktinė bandomosios viešosios debesijos platformos aplinka  padės sustiprinti VSSA ir jos paslaugų gavėjų – konsoliduotų įstaigų – darbuotojų kompetencijas, dirbant su viešosios debesijos paslaugų gamintojų platformomis bei jų aplinkomis. 

Diegiant hibridinės debesijos sprendimą, siekiama užtikrinti, kad visos naujos ir modernizuojamos valstybės informacinės sistemos ir registrai būtų kuriami taip, jog veiktų naudojant ir viešosios debesijos technologijas (angl. Cloud Ready).  

Hibridinės debesijos modelio naudos: 

  1. Hibridinė infrastruktūra leis paskirstyti informacines sistemas ir registrus tarp esamų duomenų centrų ir viešosios debesijos paslaugų, atsižvelgiant į tų sistemų svarbumą, ekonominį naudingumą, technologinius poreikius bei atstatomumo reikalavimus. 
  1. Bus optimizuojami kaštai išnaudojant viešosios debesijos privalumus mokant tik už realiai panaudotas technines paslaugas ir jų pajėgumus. Tai suteiks galimybę išvengti išankstinių investicijų į techninę infrastruktūrą bei leis suvaldyti pikinius pajėgumų poreikius.  
  1. Technologijų ir duomenų sauga vienas iš kertinių viešosios debesijos aspektų, kur viešosios debesijos tiekėjai skiria ypatingą dėmesį nuolat vykdydami saugos stebėsenas, teikdami naujinimus.  Išnaudojamos pasaulinės saugos užtikrinimo praktikos.  
  1. Viešosios debesijos tiekėjų duomenų centrų išdėstymas skirtingose valstybėse ir technologijų modernumas leis įgyvendinti realius atstatymo (angl. Disaster Recovery) ir rezervinių kopijų kūrimo scenarijus.  
  1. Išnaudojant viešosios debesijos teikiamas paslaugas (PaaS) institucijos galės skirti didesnį dėmesį veiklos poreikiams ir IS vystymui. Viešosios debesijos paslaugų tiekėjas atsakingas už techninių paslaugų vystymą ir reguliarų naujinimą.   
  1. Greitas naujų, modernių paslaugų pateikimas IS valdytojams ir tvarkytojams. Viešosios debesijos paslaugų tiekėjai teikia visas reikalingas modernias technines paslaugas.  
  1. Viešosios debesijos paslaugos įgalins kurti lankstesnes, efektyvesnes, patikimesnes, labiau prieinamas ir saugesnes valstybės IS, išnaudojant modernius viešosios debesijos sistemų vystymo ir palaikymo procesus, įrankius, technologijas ir paslaugas