2024-06-14

Sukurtas vieningas metaduomenų modelis: galimybės inovatyviems sprendimams, geresnė duomenų valdysena ir kokybiškesnės viešosios paslaugos gyventojams

Jungtinių Tautų 2019 m. Skaitmeninės ekonomikos tyrimas atskleidė, kad skaitmeninė ekonomika yra sukoncentruota dviejose valstybėse JAV ir Kinijoje. Jos dalinasi 75% visos skaitmeninės ekonomikos dalies, o Europos Sąjunga vos 3,6%.

Europos Komisija ėmėsi spręsti šią problemą ir 2020 m. priėmė Europos duomenų strategiją, kuria siekiama sukurti bendrąją duomenų rinką Europos Sąjungoje, užtikrinti Europos konkurencingumą pasaulyje ir duomenų suverenumą.

Bendra duomenų rinka neįmanoma, jei duomenų faktiniai valdytojai ir tvarkytojai neturi tinkamų sąveikumo priemonių, t.y. tinkamų įrankių kaip tais duomenimis dalytis. Europos konkurencingumas ir suverenumas gali būti užtikrinamas tik per kaip galima didesnį sąveikumą, elektroninių paslaugų vystymą, nepriklausomumą nuo kitų valstybių technologijų ir įrankių, prioriteto teikimą atviro kodo sprendimams.

Šiems tikslams įgyvendinti Lietuvoje buvo sukurta teisinė bazė - Lietuvos Respublikos Seimas 2023 m. gruodžio mėn. priėmė naują Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatymo redakciją, kurios tikslas - įtvirtinti kokybiškai naują valstybės informacinių išteklių (VII) valdysenos, valdymo ir tvarkymo modelį, už kurio sukūrimą atsakingas Informacinės visuomenės plėtros komitetas. Įgyvendinant projektą „Duomenų valdymo modelio sukūrimas” kuriami visi reikalingi metodiniai ir technologiniai sprendimai reikalingi VII valdysenos, valdymo ir tvarkymo modelio sukūrimui ir įgyvendinimui.

Dabartiniame projekto etape atliktas vienas svarbesnių  darbų - parengtas valstybės informacinių išteklių metaduomenų modelis. Šis naujai sukurtas metaduomenų modelis leis užtikrinti duomenų suderinamumą ne tik su Lietuvos Respublikos, bet ir su kitų Europos Sąjungos valstybių narių institucijų informacinėmis sistemomis.

Šis žingsnis žymi reikšmingą etapą duomenų valdymo ir govtech paslaugų tobulinime visoje šalyje.

Parengta pirmoji Metaduomenų modelio versija sudaryta iš trijų pagrindinių dalių:

1. DCAT-AP-LT: Šis DCAT-AP standarto pritaikymas specialiai pritaikytas Lietuvai, taip pat apima Didelės vertės duomenų (HVD) priedą. Tai užtikrina struktūrizuotą ir standartizuotą požiūrį į viešojo sektoriaus duomenų katalogavimą ir dalijimąsi jais.

2. Duomenų struktūros aprašo specifikacija: Šis elementas skirtas fizinių, loginių ir semantinių duomenų sluoksnių susiejimui. Tai suteikia aiškią sistemą duomenims įvairiais aspektais organizuoti ir suprasti.

3. UDTS specifikacija: Ši universali duomenų teikimo sąsaja paremta open API specifikacija bus taikoma visoms viešųjų informacinių sistemų duomenų paslaugoms. Ji užtikrina sklandų integraciją ir sąveikumą tarp skirtingų sistemų, skatindama efektyvų duomenų mainus ir prieinamumą.

Norėdami suprantamiau ir aiškiau akcentuoti šio pokyčio svarbą ir teikiamą naudą, pateikiame keletą praktinių naudojimo scenarijų:

1. "Tik vieną kartą"(“Once-only") principas: Su naujuoju metaduomenų modeliu piliečiai ir verslas nebeturės kartotinai teikti tos pačios informacijos skirtingoms viešosioms institucijoms. Jei informacija buvo surinkta kartą, ji bus naudojama pakartotinai įvairiose paslaugose, sumažinant perteklinius veiksmus ir taupant laiką. Pavyzdžiui, jei jau pateikėte savo adresą vienai valstybinei įstaigai, nereikės jo teikti kitai paslaugai. Toks supaprastintas požiūris padarys viešųjų paslaugų naudojimą efektyvesnį ir patogesnį.

2. Greitesnė e. paslaugų kūrimo eiga: Vieningos atviros API specifikacijos taikymas visose viešųjų informacinių sistemų duomenų paslaugose žymiai pagreitins naujų e. paslaugų kūrimą. Tai, kas anksčiau truko metus, dabar gali būti įgyvendinta per kelias dienas. Be to, daugiakalbiai metaduomenys pagerins e. paslaugas visoje ES, palengvindami gyvenimą, studijas ir darbą užsienyje, nesusiduriant su prastų duomenų valdymo problemomis.

3. Pagerintas duomenų valdymas: Viešieji duomenys bus valdomi pagal tarptautinius standartus ir geriausias praktikas. Tai užtikrins duomenų valdymo tęstinumą ekstremalių situacijų metu, efektyvų planavimą ir valdymą bei stiprias priemones asmens duomenų nutekėjimo prevencijai. Pavyzdžiui, net jei asmuo, sukūręs duomenų bazę, nėra pasiekiamas, kitas žmogus galės lengvai suprasti duomenų struktūrą ir tęsti darbą net būdamas užsienyje, kad patenkintų vyriausybės poreikius be trikdžių.

4. Inovacijų skatinimas startuoliams ir verslui: Suteikiant prieigą prie susietų vyriausybinių duomenų, naujasis metaduomenų modelis leis startuoliams ir kitoms įmonėms kurti inovatyvias programas. Įsivaizduokite vieną programėlę, kurioje galite pasiekti visas viešąsias paslaugas, gauti analizę ir pasiūlymus bei naudotis draugiškesne ir efektyvesne sąveika su vyriausybe. Verslininkai galės kurti sprendimus, kurie palengvins viešųjų paslaugų naudojimą, naudingą tiek verslui, tiek piliečiams.

Svarbu akcentuoti, kad įgyvendindamas vieningą duomenų valdymo modelį viešasis sektorius galės taupyti vertingus išteklius, optimizuoti procesus ir gerinti paslaugų teikimą.

Daugiau informacijos apie Metaduomenų modelį:

Daugiau apie projektą galite rasti čia.

Projektas finansuojamas Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano „Naujos kartos Lietuva“ lėšomis“.